ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑΣ

ΥΛΙΚΑ

2 κουταλιές σούπας λάδι καρύδας

2 κουταλιές σούπας σόδα

2 κουταλιές σούπας σκόνη μαγνησίου-ασβεστίου(προαιρετικά)

2 κουταλιές γλυκού ξυλιτόλη ή στέβια

2 κουταλιές γλυκού θαλασσινό αλάτι

20 σταγόνες αιθέριο έλαιο (μέντα,γαρύφαλλο, tea tree,θυμάρι)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Η διαδικασία είναι απλή. Ανακατεύουμε όλα τα υλικά μαζί, αρκετή ώρα και μέχρι να γίνουν παχύρευστη, λεία πάστα. Το αποθηκεύουμε σε σωληνάριο που κλείνει καλά. Η οδοντόκρεμά μας που υπόσχεται  καταπληκτικά αποτελέσματα  είναι έτοιμη!!!!

ΥΛΙΚΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Το λάδι καρύδας είναι βασικό συστατικό γιατί είναι ένα ισχυρό φυσικό αντιβακτηριδιακό που σκοτώνει τα επιβλαβή βακτήρια που είναι υπεύθυνα για την ουλίτιδα και ενυδατώνει τα ούλα.Η σόδα έχει λευκαντική δράση. Ο συνδυασμός σόδας και αλατιού καταπολεμά τα οξέα που προκαλούν πέτρα.  Τέλος τα αιθέρια έλαια χαρίζουν όμορφο άρωμα και δροσερή αναπνοή.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Με σχετική δυσπιστία οι μαθητές ξεκίνησαν την αναζήτηση στο διαδίκτυο για την παρασκευή  οδοντόκρεμας. Αναζήτησαν πληροφορίες, διάβασαν  για το φθόριο, ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα υγιεινής ,πήραν ερεθίσματα, πειραματίστηκαν ,δοκίμασαν και τελικά έμαθαν πως υπάρχει και ένας  άλλος τρόπος ζωής μακριά από τα τυποποιημένα-βιομηχανικά προϊόντα. Κατανόησαν πως η οδοντόκρεμα που φτιάχνουμε μόνοι  μας δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις οδοντόκρεμες του εμπορίου όσον αφορά την αποτελεσματικότητα. Τα υλικά της είναι αγνά και πολύ οικονομικά. Καταπολεμά τερηδόνα και ουλίτιδα, ενώ φροντίζει το ωραίο μας χαμόγελο. Φτιάχνουμε σχετικά μικρή ποσότητα κάθε φορά και αποθηκεύουμε σε σωληνάριο ή μπουκάλι που κλείνει καλά.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΘΗΜΑ

Σπιτική οδοντόκρεμα από τα χεράκια μας η λύση για ολόλευκα και υγιή δόντια!!!!!!!